A túlnépesedés, a klímaváltozás, a növekvő vízfogyasztás és szennyezés kombinált hatásai veszélyeztetik bolygónk friss vízhez jutását.
A vízválság nem úton van felénk, hanem már itt van, ahogy Angelo Romano írja, és a következmények szörnyűek lehetnek, mert a vízhiány emberek…sok ember túlélését veszélyezteti.
Itt az ideje, hogy a víztakarékossággal napi szinten foglalkozzunk!
Alaposan zárjuk el a csapokat: ne hagyjuk csöpögni, konyhába, fürdőszobába használjunk víztakarékos csaptelepeket.
A már használatban lévő csaptelepekre tegyünk átfolyásszabályzós perlátort, vagy építsünk be a vízellátási oldalra áramlásszabályozót, felezve ezzel a fogyasztást, fenntartva ugyanazt a víznyomást.
Zuhanyozzunk inkább fürdés helyett: átlagosan a kád megtöltéséhez négyszer annyi vizet használunk, mint zuhanyozáshoz. Zuhanynál használjunk víztakarékos zuhanyfejet, víztakarékos kézi zuhanyt. A zuhanyozási időről sem feledkezzünk meg, otthoni használat eseték alkalmazható a zuhany homokóra, zuhanyóra is. közösségi helyeken már célszerű használni a nyomógombos időzített csaptelepeket, amelyek automatikusan elzárnak az időzítés leteltét követően. Költségesebb megoldás az elektronikus zuhany csaptelepek használata, de ebben az esetben nagyobb szabadságunk van az időzítések terén, a szoftver alapú vezérlésből adódóan leállítható a víz folyása, majd újraindítható. Kempingekben, kamionparkolókban alkalmazható az érmevizsgálóval vagy PayPass fizetéssel működő zuhanyozók, így mindenki közvetlenül tapasztalhatja, hogy a víz érték és a vízzel takarékoskodni kell.
A vízfogyasztás csökkentése érdekében, feleslegesen ne hagyjuk folyni a vizet, csak a szükséges ideig hagyjuk nyitva a csaptelepeket: míg mossuk a fogunkat, borotválkozunk, vagy szappanozzuk magunkat a zuhany alatt, zárjuk el a vizet. Automata elzárású csapok használatával – mint pl. a nyomógombos csaptelepek vagy elektronikus csaptelepek – sokat tehetünk a víz pocsékolás csökkentéséért, a víztakarékosságért.
A fürdőszobában vagy WC-ben válasszunk kettős-öblítésű WC-t, két nyomógombbal: az ECO kisebb mennyiséggel öblít (tipikusan 6 literrel vagy kevesebbel) vagyis fele annyi vizet használ, mint a hagyományos öblítésű.
Közösségi, azaz nyilvános WC-k esetében is alkalmazható a kétmennyiségű öblítési rendszer, azonban itt már a víztakarékosság igénye az egyén lelkiismeretére van bízva. Piszoárok esetében már nagy a mozgástér, itt rendelkezésre állnak a B&K Kft szoftver vezérelt okos infrás piszoár öblítői, amelyek a forgalom figyelésével optimalizálják az öblítővíz használatot, rendelkezésre állnak a vízmentes piszoárok, amelyek megfelelő tisztántartás mellett vízmentesen működnek.
Az edényeket, gyümölcsöt és zöldségeket egy tálban mossuk meg és folyóvizet csak az öblítéshez használjunk.
A melegvíz-ellátás kiépítése során keringetett rendszert preferáljuk, így elkerülve a felesleges vízhasználatot a kívánt vízhőmérséklet eléréséig. Amennyiben ez már nem lehetséges, akkor gyűjtsük a folyó vizet egy tálba addig is amíg eléri a kívánt hőfokot és használjuk fel zöldségek megmosásához vagy öntözővíznek pl. Használjuk újra a vizet gyümölcs mosáshoz vagy kerti öntözéshez.
Néhány gondolat az áramlásszabályozók működéséről
Az áramláskorlátozók vagy átfolyásszabályok alkalmazása esetén lényeges szempont, hogy a vízhálózat dinamikus nyomásváltozásaitól függetlenítsük a vízátfolyás mennyiségét, ehhez szükséges a csaptelepbe, piszoár öblítőbe, zuhany csaptelepbe vagy elé áramlásszabályozót, perlátort beépíteni. Az áramlásszabályozó biztosítja a dinamikus nyomástól független konstans vízmennyiséget. A B&K Kft. által forgalmazott csaptelepekbe, piszoár öblítőkbe jellemzően 2,5, 3, 4, 6 l/perc értékű, a zuhany csaptelepekbe 6, 9 l/perc értékű szabályozók kerülnek beépítésre.
Áramlásszabályzó a B&K által gyártott ivókút fejekben
Ahhoz, hogy az ivókút használatakor, függetlenül a telepítés helyén meglévő víznyomástól, annak ingadozásától az ivókút fejbe épített áramlásszabályzónak köszönhetően a ivásra kiadott víz állandóan 1,9 l/perc és a vízsugár vége minden esetben a leeresztő szelep nyílásába esik.
Víztakarékos perlátorok, víztakarékos zuhanyfejek
Mosdó csaptelepek és zuhany csaptelepek esetében fontos szempont, hogy a kifolyási oldalon kézmosás vagy zuhanyozás során a bő vizet jelentő konfortérzet megmaradjon. Mosdó csaptelepek esetében a csaptelepbe épített perlátor vagy aerator, Zuhany csaptelepeknél a csatlakoztatott légkeveréses víztakarékos zuhanyfejek légkeveréses kézi zuhanyok biztosítják a bő víz érzetet.
Víztakarékos piszoár öblítők
A B&K Kft. által gyártott piszoár öblítők vezérlő elektronikája egy speciális intelligens szoftverrel rendelkezik amely alkalmassá teszi az öblítőt, hogy az öblítéseket a forgalomhoz igazítsa. Ennek a funkciónak akkor van jelentősége és akkor jelent jelentős vízmegtakarítást amikor a piszoárok használata időszakosan változik, így Pl. Stadionok, sportcsarnokok… esetében ahol a játékidőben kicsi a forgalom, szünetben viszont folyamatos a használat. Ritka, azaz nem túl gyakori használat esetén az öblítés a megszokott módon zajlik, viszont folyamatos vagy közel folyamatos használat esetén az öblítés a következők szerint történik. A lényeg ebben a működési módban, hogy nagy forgalom esetében nem vagy kismértékű öblítések történnek, amikor viszont a forgalom több mint 3 percre szünetel, akkor egy hosszabb lemosó öblítés következik. Mivel az üzemelés szakaszos természetesen a szifonok kiszáradását megakadályozó időszaki öblítések is beállíthatók.
Víztakarékos WC-öblítés
Víztakarékos WC-öblítéshez két dolog együttes alkalmazása szükséges. Ma már a korszerű, főleg az ALCAPLAST WC szerelőkeretbe építhető falon belüli WC-tartályok öblítési mennyisége 6/3, 4,5/3, és 4/2 között állítható. Azonban a megfelelő öblítési minőség biztosításához ezekhez a víztakarékos WC-tartályokhoz minden esetben víztakarékos WC-kerámia tartozik. A porcelánszifon vízkapacitása a lényegi kérdés. Ma már a 6 literes szifonkapacitású WC-kerámia szinte mindenütt elérhető, de a 4,5 literes kapacitású ára még elég borsos vagy nehezen beszerezhető